11 – PoczytajmySobieKsiążki

Wracam! Chociaż nie tak do końca. Po świętach, które były daleko, daleko od domu szykowałam się na Sylwestrową noc. Tuż po niej, zachorowałam. Z gorączką już 4 dzień, ale ileż można leżeć w łóżku? Czuje się nieco lepiej więc uzupełniam lukę książkową i wstawiam nowy wpis. Będzie on nieco skromniejszy, bo nie mam weny i wizji by wpisywać długą część swoich komentarzy. Mam nadzieję, że jak polepszy mi się nieco, będę mogła wyżyć się literacko. 

#1 Luksus – Remigiusz Paul [189 kartek]

CAM02134

TYŁ: Luksus jest powieścią, w której główną rolę odgrywa konflikt pomiędzy dwoma braćmi o skrajnie różnych charakterach i życiorysach. Remi jest urodzonym w czepku szczęściarzem i stanowi wcielenie nieprawdopodobnie wielu pozytywnych cech charakteru. Z rodzinnego miasteczka emigruje do Nowego Yorku, tam zdobywa olbrzymi majątek. Na wieść o tym starszy brat – Zdzichu – notoryczny spekulant, wieczny bankrut i łachudra, podejmuje desperackie próby wydarcia młodszemu tajemnicy finansowego powodzenia. 

OPINIA: Książeczka kupiona na krakowskim targu za 3 złote. Bardzo ciekawa forma podzielona na kilka scen, dat, godzin i tematów. Część ma miejsce w pracy, część opowiada o losach babci, a jeden fragment dotyczy nadania imienia jednego z głównych bohaterów. Jedno jest pewne, powieść Remigiusza to mała perełka z wyjątkowo ciemnym humorem i zgrabnymi opisami. 

2# Okaleczona – Cathy Glass [327 kartek]

IMG_20170105_141440

TYŁ: Dawn nie miała łatwego życia. Po rozwodzie rodzice nie znaleźli dla niej czasy, zajęci szukaniem nowych partnerów. Dalecy krewni, którzy przejęli opiekę nad dziewczynką, wyrządzili jej wielką krzywdę. Opieka społeczna chciała jak najszybciej się jej pozbyć. Dla wszystkich była tylko „wstrętnym bachorem”. Cierpienia, jakich doznała, spowodowały, że stała się agresywna. Zamknęła się w sobie i zaczęła okaleczać.

OPINIA: Myślę, że wiele z was widziało „Okaleczoną” na przykład w sieci sklepów Biedronka. Ja ją mam już jakiś czas, ale schowała mi się gdzieś pośród innych cudeniek. Książka już z samego opisu wnioskuje, że nie jest najłatwiejsza w odbiorze i nie stanowi luźnej lektury przy kawie. W moim przyszłym zawodzie historia pozwala otworzyć oczy na cierpienie bezbronnej istotny dla której jedynym celem w tak młodym wieku było poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Nie wiem dlaczego niektórzy dorośli nie potrafią spełnić tak prostych zachcianek, najwidoczniej ich psychika doszukuje się w tych stworzeniach worka, do wyładowania swoich brutalnych emocji. Buduje się we mnie jednak nadzieja dla ludzi, którzy zrobią wszystko by naprawić niesprawiedliwość i tknąć nadzieję w te małe serduszka.

3# Satanizm jako ucieczka w absurd – Ks. Jeffrey J. Steffon [180 kartek]

IMG_20170105_141430

TYŁ: Pozycja ta odpowiada na pytania dotyczące istnienia i rzeczywistości szatana, jego aktywności w świecie współczesnym, co on czyni i jaki jest jego cel, dotyka i analizuje problematykę okultyzmu, New Age i nurty neopogańskie (stanowiące drzwi wejściowe do okultyzmu). Autor przygląda się wielu praktykom satanistycznym oraz ludziom odpowiedzialnym za współczesny satanizm zastanawiając się jednocześnie nad okropnością przestępstw satanicznych obrzędów. Mimo iż książka przedstawia katolicki punkt widzenia, inni chrześcijanie mogą skorzystać z zawartych w niej informacji

OPINIA: Jestem osobą wierzącą i wszędzie gdzie mogę podkreślam ten aspekt mojego życia. Natomiast interesują mnie tego typu tematy, elementy wiedzy o których mało się mówi. Co jest bardzo złe, według mnie gdyż zamyka pogląd na sprawy, które pewnego dnia mogą spotkać nas samych. Warto tu zaznaczyć, że interesuje się tym po to, bym wiedziała przed czym mogę się uchronić a nie by iść tą drogą. Cały czas żałuje, że na religii czy w kościele nie mówi się o sile Szatana, zjawisk które chcą byśmy się odwrócili od Boga. Nie mówi się o tym jak uciekać przed coraz większym znudzeniem społeczeństwa i wtykaniem nosa tam gdzie nie powinno się go wtykać. To właśnie młodzi ludzie zaczynają z nudów bawić się w sprawy o których nie mają pojęcia. Nie wiedzą, jakie zło może to rozpalić i jakie ogromne konsekwencje sprowadzić na ich życie – a jednak są tematy na które mogę coś więcej napisać, hę? :)

4# Potem – Rosamund Lupton [390 kartek]

IMG_20170105_141417

TYŁ: W londyńskiej szkole rozgrywają się zawody, gdy wybucha pożar. Grace, matka Jenny, wbiega do środka płonącego piekła, gdy nagle coś ciężkiego uderza ją w głowę i kobieta zapada w stan śpiączki. Uwalnia się ze swojego ciała i spotyka „ducha” swojej córki. Obie nie wiedzą, kim lub czym są: żyją, ale mogą poruszać się poza ciałem. Razem przechodzą przez koszmar i z góry obserwują toczące się wydarzenia. Wychodzi na jaw, że szkoła nie spłonęła przypadkowo. Kto podłożył ogień? Czy dyrektorka, chcąca wyłudzić odszkodowanie, ratując czy dręczyciel Jenny? Tymczasem w szpitalu okazuje się, że przed Jenny kilka tygodni życia, jeśli nie znajdzie się dla niej dawca serca. Grace chciałaby oddać córce swoje serce. Musi tylko szybko poinformować o tej decyzji swojego męża…

OPINIA: Oj jaka to piękna książka. Poryczałam się przy niej, posmarkałam i kolejny raz uświadomiłam sobie, jak bardzo nie boję się śmierci… i że to ludzie stanowią gatunek przed jakim powinniśmy się bronić najbardziej. Mam tak wiele emocji względem tej pozycji, że po prostu wam ją polecam, bo warto! A jest ponoć kolejna część.

CO AKTUALNIE CZYTAM?
(Jeśli ktoś mi powie, że w chorobie przynajmniej jest czas na czytanie… Nie-e. Jak tylko przeczytam stronę, zapadam w sen. Dlatego też ta książka idzie mi jak krew z nosa. Trzymajcie kciuki by starczyło chusteczek do tamowania!)

IMG_20170105_141454

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *